18 Mayıs 2012 Cuma

FIRINDA ÇITIR SİGARA BÖREĞİ

Bu vereceğim tarif harika ve çıtır çıtır olan bir börek.Şimdiye kadar yediğiniz böreklerden gerçekten çok farklı. Bu böreği ilk kez bir arkadaşımızın gününde yemiş ve hepimiz çok sevmiştik ve hemen tarifini istedik.Birde geçen gün bir arkadaşım bana mail atmış onunki de bu tariften ama yapılışı farklı ikisini de size yazacağım,aslında tadlarında çok fazla bir değişiklik yok.Hangisi kolayınıza giderse onu yapın ama mutlaka deneyin derim. Ben bu böreği vaktim olunca 8-10 yufkadan yapıp deepfreeze atıyorum. Canımız isteğince çıkarıp fırında pişiriyorum.

Malzemeler:

- 6 adet Yufka (Yufkacıdan,vakumlu paketleri önermiyorum.)
-1 Bardak sıvıyağ
- 4-5 çorba Un
-1 çorba kaşığı sirke

Diğer tarif :

-6 Yufka
-1/2 Bardak sısıyağ
-1/2 Bardak eritilmiş tereyağ
- 4-5 çorba kaşığı Un

İç malzeme ;
Kıymalı,Patatesli,pırasalı çok yakışıyor.Ben bir kez beyaz peynirli de yaptım oda güzel oluyor ama tavsiyem en başta yazdığım seçenekler.

Yapılışı:
1. Tarif:
Önce sıvıyağ un ve sirkeyi bir kapta çırpma teli ile topaklanmadan boza kıvamına getirelim. Sonra bir yufkayı tezgaha serelim üzerine bu karışımı fırça ile sürelim üzerine bir yufka daha serelim ve 12 parçaya bölelim yani 12 adet üçgen parçamız olacak.Sonra bu parçaların üzerine sadece sıvıyağ sürüp iç harcını koyup sigara böreği sarar gibi saralım.(Ama sigara böreği sarar gibi sıkı olmasın.)
Sonra yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizelim ve yine üzerine fırça ile sadece sıvıyağ sürelim.
180 derecelik fırında 30-35 dakikada pişiyor.

2.Tarif:
Eritilmiş tereyağ ve sıvıyağı karıştırıyoruz. Yine bir yufkayı tezgaha seriyoruz üzerine fırça ile bu yağ karışımını sürüyoruz daha sonra 1-2 avuç unu eşit şekilde elimiz ile bütün yüzeğe serpiyoruz ve ikinci yufkayı üzerine kapatıyoruz.Yine 12 eşit parçaya bölüp sarmadan önce bu yağ karışımını sürüp iç harcını koyup sarıyoruz.Diğer yufkalarıda bu şekilde sarıp fırın tepsisine yerleştiriyoruz ve üzerine tekrar yağ karışımını sürüyoruz. Aynı ısıda ve sürede pişiriyoruz.

Afiyet olsun...

Hiç yorum yok: